Be the first to review this product
Vivolink PRODVIS0.5 DVI cable 0.5 m DVI-D Black
In stock
SKU
PRODVIS0.5
PRO DVI - D 24 + 1 M - M 0.5m
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DVI-D |
| SKU | PRODVIS0.5 |
| EAN | 5712505316740 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Slim Size high flexible, 2560*1600, DVI-D dual link, triple shielding.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 pinout | 24+1 |
| Connector 2 pinout | 24+1 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Package weight | 88 g |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 88 g |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRODVIS0.5 DVI cable 0.5 m DV...
£26.99
|
Vivolink PRODVIS3 DVI cable 3 m DVI-D...
£26.12
|
Recommended
Vivolink PRODVIHD1 DVI cable 1 m DVI-D...
£35.70
|
Popular
Vivolink PRODVIS2 DVI cable 2 m DVI-D...
£31.33
|
Bestseller
Vivolink PRODVIHD2 DVI cable 2 m DVI-D...
£40.05
|
Vivolink PRODVIS1 DVI cable 1 m DVI-D...
£28.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODVIS0.5
|
PRODVIS3
|
PRODVIHD1
|
PRODVIS2
|
PRODVIHD2
|
PRODVIS1
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|






