Be the first to review this product
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 30 m USB A Black
In stock
SKU
PROUSB3AAF30
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 30m including USB-A to USB-B cable
- USB 1.1 Full Speed
- USB 3.0 support (5 Gbps)
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
- Backward compatible with USB 2.0 standard
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF30 |
| EAN | 5706998972644 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.0 also full support of USB2.0
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 30 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 550 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 30 m |
| Weight | 550 g |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Packaging data | |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 650 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSB3AAF30 USB cable USB 3....
£281.18
|
Hot Product
Lindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
£226.75
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£228.93
|
Popular
Lindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type...
£305.13
|
Recommended
Lindy 5m Fibre Optic Hybrid USB Type C...
£251.83
|
New
AVer 20M USB 3.1 extension cable
£273.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF30
|
43229
|
939-001799
|
38503
|
38501
|
064AUSB--CC6
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Logitech
|
Lindy
|
Lindy
|
AVer
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|















