Be the first to review this product
Vivolink PROUSBCMMS8 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 8 m USB C Black
In stock
SKU
PROUSBCMMS8
USB-C Screw to USB-C Cable 8m Supports 10 Gbps data , Minicoax for Professional use
- Supports DisplayLink, DP Alt‐mode sources with up to 4K/60 video resolution
- 24 pin "Full feature" cable with 6 data lanes
- Supports 20 Gbps data + USB2.0 data
- 60W charge power, E-Marker chipset in cable
- Reversible USB-C® connectors in metal housing with Gold-plated contacts
| SKU | PROUSBCMMS8 |
|---|---|
| EAN | 5715328193321 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Vivolink long range USB-C with a Screw Lock in one end to lock it safely into the device and to USB-C without Screw Lock in the other end. This is used for transmission of video, audio, data, and power signals. It supports 10 Gbps data rates and delivers up to 60 watts of power to charge mobile phones, external hard drives, and most laptops. Hassle-free, reversible USB‑C connectors offer ease of use. The USB-C is an ideal solution for applications that require a reliable, high-performance connection between USB‑C equipped devices.
Support following formats: DisplayLink, DP1.4, MST, Alt mode, DisplayPort
Note: Active booster in cable takes up 1 USB Tier
Support following formats: DisplayLink, DP1.4, MST, Alt mode, DisplayPort
Note: Active booster in cable takes up 1 USB Tier
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 8 m |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 8 m |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCMMS8 USB cable USB 3.2...
£165.30
|
Bestseller
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
£149.30
|
Popular
Lindy 30m USB 2.0 Active Extension Pro
£158.75
|
Hot Product
Lindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
£226.75
|
Recommended
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
£228.12
|
Vivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3....
£167.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCMMS8
|
43157
|
42923
|
43229
|
PROUSB3AAF20
|
PROUSB3AAF10
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






















