Be the first to review this product
Vivolink PROXLRFEMALE audio cable XLR Black
In stock
SKU
PROXLRFEMALE
PRO XLR female connector
- Soldering connectors
- High quality
- Robust connectors
- Gold connectors
| Connector 2 | XLR |
|---|---|
| Connector 1 | XLR |
| SKU | PROXLRFEMALE |
| EAN | 5704174179481 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High Performance Stage Audio Connectors in extremely high and robust quality
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | XLR |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 20 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Vivolink PROXLRFEMALE audio cable XLR...
£19.85
|
Hot Product
Vivolink PROMJRCA0.5 audio cable 0.5 m...
£19.00
|
Bestseller
Vivolink PROMJRCA10 audio cable 10 m 3...
£28.15
|
Vivolink PRORCARCA10 audio cable 10 m...
£28.15
|
Popular
Vivolink PROMJRCA3 audio cable 3 m 3.5...
£21.91
|
Vivolink PRORCARCA12 audio cable 12 m...
£29.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROXLRFEMALE
|
PROMJRCA0.5
|
PROMJRCA10
|
PRORCARCA10
|
PROMJRCA3
|
PRORCARCA12
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
XLR
|
3.5mm
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
| Connector 2 |
XLR
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|






















