Be the first to review this product
Vivolink VLFS4290 monitor mount / stand
In stock
SKU
VLFS4290
Pro Mobile Stand, Max 150kg, Up to VESA 800x600
- Fit for most 42”-100” LCD, LED and Plasma TVs
- Max. load: 150kgs
- Max. VESA: 800x600mm
- 10 cm (4") heavy duty casters (two lockable)
- Steel tube
- Product size: 1050x550x1830mm
- Two shelves
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | VLFS4290 |
| EAN | 5711783436232 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Great choice for educational purposes and video conference equipment. Very mobile and flexible.
Product size: 1050x550x1830mm.
Two shelves included.
Product size: 1050x550x1830mm.
Two shelves included.
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Technical details | |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 1515 mm |
| Weight | 31.9 kg |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 1520 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 1520 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLFS4290 monitor mount / stand
£321.85
|
New
Chief K3G320B monitor mount / stand 76...
£413.37
|
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
£361.86
|
Recommended
Ergotron HX Series 45-476-224 monitor...
£299.90
|
Hot Product
Ergotron LX Series LX Dual Stacking Ar...
£269.48
|
Popular
Ergotron LX Series LX Dual Stacking Ar...
£274.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLFS4290
|
K3G320B
|
ARMQUADPS
|
45-476-224
|
45-509-224
|
45-549-026
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Chief
|
StarTech.com
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
| Mounting type |
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
N/A
|
6 to 8
|
4 to 5
|
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|













