Be the first to review this product
Vivolink VLHDMIEXTDGL100 AV extender AV transmitter & receiver Black
In stock
SKU
VLHDMIEXTDGL100
True 4K Fiber Extender dongle 300m
- 4K HDCP1.4 10.2G 4K@60Hz 4:2:0
- Multimode fiber up to 300m
- Singlemode fiber up to 300m (2km without HDCP)
| SKU | VLHDMIEXTDGL100 |
|---|---|
| EAN | 5704174841517 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
HDMI over fiber dongle kit
Typical installation:
4K fiber extender dongles HDMI 1:1
Single-mode fiber: HDMI signal without HDCP ≤ 2000m
Single-mode fiber: HDMI signal with HDCP ≤ 300m
Multi-mode fiber: ≤ 300m
It can be installed in building with existing fibernetwork
Long distance 4K transmission to e.g. outdoor digital signage
Function:
4K@60Hz signal expention
HDCP1.4
In box:
2 x HDMI fiber dongles
2 x USB power cables
1 x 0,5m fiber cable for test
Typical installation:
4K fiber extender dongles HDMI 1:1
Single-mode fiber: HDMI signal without HDCP ≤ 2000m
Single-mode fiber: HDMI signal with HDCP ≤ 300m
Multi-mode fiber: ≤ 300m
It can be installed in building with existing fibernetwork
Long distance 4K transmission to e.g. outdoor digital signage
Function:
4K@60Hz signal expention
HDCP1.4
In box:
2 x HDMI fiber dongles
2 x USB power cables
1 x 0,5m fiber cable for test
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Supported video modes | 2160p |
| Product colour | Black |
| HDCP pass-through | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Technical details | |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| Supported video modes | 2160p |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.3 |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 10 g |
| Transmitter weight | 10 g |
| Width | 130 mm |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 71.35 x 25.9 x 11.05 mm |
| Height | 2 mm |
| Depth | 84 mm |
| Weight | 26 g |
| Package weight | 200 g |
| Dimensions (WxDxH) | 120 x 80 x 55 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Packaging content | |
| Cables included | DC |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | 1 x transmitter |
| Manual | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLHDMIEXTDGL100 AV extender A...
£320.25
|
Popular
StarTech.com HDMI over CAT5e HDBaseT E...
£298.77
|
Bestseller
Lindy 300m Fibre Optic HDMI 4K30 Exten...
£299.22
|
Lindy 200m Fibre Optic USB 3.0 Extender
£301.54
|
Hot Product
Vivolink VL120016 AV extender AV trans...
£289.51
|
Recommended
StarTech.com 4K HDMI Extender with Com...
£264.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLHDMIEXTDGL100
|
ST121HDBTPW
|
38170
|
42707
|
VL120016
|
ST121HDBTDK
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
VivoLink
|
StarTech.com
|
| Type |
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
AV transmitter & receiver
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|































