Be the first to review this product
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way Black 40 W
In stock
SKU
VLSPOD60B
Vivolink Weather-Proof Speaker
| SKU | VLSPOD60B |
|---|---|
| EAN | 5715328162990 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Vivolink Weather-Proof Speaker can be used indoor and Outdoor
The speaker delivers balanced, detailed sound from its sleek 2-way 6.5" design. Its IP65-rated cabinet ensures reliable performance in covered outdoor areas, while its clean look fits perfectly indoors in cafés, cantinas, or living rooms. Easy to mount and built for consistent, even coverage—Vivolink brings professional audio to any space. Can be mounted in ceiling or on the wall.
IP65 class cabinet
2-Way 6.5" wall mount speaker
Frequency response: 50Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” polypropylene
Tweeter: 1” silkdome
Power: 40W @ 8 ohm
Transformer tappings: 40W/30W/20W10W(100V)
Sensitivity: (1W/1m): 87 dB SPL
Grill feature: aluminum grill
Dimensions: 290 x 204 x 202mm (dimension without bracket)
Dispersion angle: 120°
Weight: 2.9kgs
The speaker delivers balanced, detailed sound from its sleek 2-way 6.5" design. Its IP65-rated cabinet ensures reliable performance in covered outdoor areas, while its clean look fits perfectly indoors in cafés, cantinas, or living rooms. Easy to mount and built for consistent, even coverage—Vivolink brings professional audio to any space. Can be mounted in ceiling or on the wall.
IP65 class cabinet
2-Way 6.5" wall mount speaker
Frequency response: 50Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” polypropylene
Tweeter: 1” silkdome
Power: 40W @ 8 ohm
Transformer tappings: 40W/30W/20W10W(100V)
Sensitivity: (1W/1m): 87 dB SPL
Grill feature: aluminum grill
Dimensions: 290 x 204 x 202mm (dimension without bracket)
Dispersion angle: 120°
Weight: 2.9kgs
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Garden |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 60 W |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 40 W |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Garden |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | Black |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package weight | 4.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.21 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Other features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way B...
£65.71
|
Popular
Vision SP-1800 loudspeaker 3-way White...
£82.85
|
Bestseller
Logitech Z207 Bluetooth Computer Speak...
£65.55
|
Recommended
Hercules DJMonitor 32 3-way Black Wire...
£63.85
|
Hot Product
Creative Labs Pebble X Full range Blac...
£60.79
|
Vivolink VLSPMTC60TC loudspeaker 2-way...
£73.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPOD60B
|
SP-1800
|
980-001295
|
4768221
|
51MF1715AA000
|
VLSPMTC60TC
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Vision
|
Logitech
|
Hercules
|
Creative Labs
|
VivoLink
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
N/A
|
5W to 10W
|
25W to 50W
|
10W to 25W
|
25W to 50W
|





