Vivolink WALL-LARGE-BULK80 monitor mount / stand 2.03 m (80") Black
In stock
SKU
WALL-LARGE-BULK80
Basic Large Wall Mount (80 pcs. BULK)
  • For most 37"-80" flat panel TVs
  • Load 70kgs
  • click-in spring lock with easily-release cord
  • Compatible with VESA hole up to 600x400
More Information
SKU WALL-LARGE-BULK80
EAN 5715063502211
Manufacturer VivoLink
Availability In Stock
Entry Level Wall Mount size large up-to VESA 600x400 Max. load 70Kg
Typical installations:←Public area, such as office, hotel, shopping mall, trade fair, ect.
Mounting
Minimum screen size94 cm (37")
Panel mounting interface200 x 200 mm
Number of displays supported1
Mounting typeWall
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount600 x 400 mm
Maximum weight capacity70 kg
Maximum screen size2.03 m (80")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Display
Mounting interfaceVESA
Technical details
Mounting typeWall
AdjustableYes
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width450 mm
Depth87 mm
Height40 mm
Weight1 kg
Package width450 mm
Package depth87 mm
Package height40 mm
Package weight1.5 kg
Packaging data
Package width450 mm
Package depth87 mm
Package height40 mm
Package weight1.5 kg
Screws includedYes
User guideYes
ManualYes
Packaging content
Screws includedYes
User guideYes
ManualYes
Mounting kitYes
Other features
VESA mountingYes
AdjustableYes
Mounting interfaceVESA
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Vivolink WALL-LARGE-BULK80 monitor mount / stand 2.03 m (80") Black Vivolink WALL-LARGE-BULK80 monitor mou...