WDBFBE0160JBK-EESN
16 TB, RAID-0/1, USB 3.0, USB 3.1 Gen 1, 180 x 100 x 160 mm
| Maximum supported storage capacity | 20 TB |
|---|---|
| Storage drives installed | Yes |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Supported storage drive types | HDD |
| SKU | WDBFBE0160JBK-EESN |
| EAN | 0718037856902 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Massive Capacity
RAID-0 Ready Out of the Box
RAID-Optimized WD Red™ Drives
Massive Capacity
RAID-0 Ready Out of the Box
RAID-Optimized WD Red™ Drives
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 16 TB |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| RAID levels | 0, 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB connectivity | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Device class | Home & Home Office |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 84717020 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Performance | |
| Hard drive | |
| RAID levels | 0, 1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 160 mm |
| Weight | 2.36 kg |
| Height | 180 mm |
| Package width | 293 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 3.36 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 293 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 3.36 kg |
| Cables included | USB |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |