Be the first to review this product
Zebra 02100BK11045 Thermal-transfer ribbon 110mm x 450m Pack=12 for Zebra ZipShip 2300
In stock
SKU
02100BK11045
2100 Wax
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 02100BK11045 |
| EAN | 5711045205927 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 2100; High Performance, 25mm (1in) core, 12/box
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 2300
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Zebra 02100BK11045 Thermal-transfer ri...
£135.30
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£156.87
|
Recommended
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£192.04
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
£185.96
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£109.68
|
Bestseller
Zebra 02300BK11045 Thermal-transfer ri...
£116.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02100BK11045
|
01600BK15645
|
02100BK15645
|
05095BK08345
|
02100BK08945
|
02300BK11045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|










