Be the first to review this product
Zebra 5319 Wax thermal ribbon 450 m Black
In stock
SKU
05319BK08345
5319 Wax
| SKU | 05319BK08345 |
|---|---|
| EAN | 5711783200444 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax Ribbon, 83mmx450m (3.27inx1476ft), 5319; Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Zebra 5319 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£89.73
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£84.22
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£110.45
|
Bestseller
Zebra 02300BK11045 Thermal-transfer ri...
£117.19
|
Hot Product
Zebra 02300BK10245 Thermal-transfer ri...
£108.51
|
Recommended
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
£90.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05319BK08345
|
01600BK08345
|
02100BK08945
|
02300BK11045
|
02300BK10245
|
05095BK04045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|















