POE12-60W-GB0101F
Single 1-2.5-5G MultiGig 802.3bt PoE++ Injector [POE12-60W], GB
  • MultiGig tot 5G PoE++ Injector
  • 60W PoE++ / UPoE 802.3af/at en 802.3bt standaard
  • Single port Powerinjector
More Information
SKU POE12-60W-GB0101F
EAN 4718937621675
Manufacturer Zyxel
Availability In Stock
Support 5G Blazing-fast Network Speed
High PoE Power
Plug and Play—Ease of Use
Network
Networking standardsIEEE 802.3ab, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u
Power over Ethernet (PoE)Yes
Ethernet LAN data rates10,100,1000,2500,5000 Mbit/s
Ethernet interface type5 Gigabit Ethernet
Features
Product colourBlack
Country of originChina
LED indicatorsYes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
Power
Total Power over Ethernet (PoE) budget60 W
AC adapter input voltage100-240 V
AC adapter frequency50/60 Hz
Technical details
Number of products included1 pc(s)
Package width168 mm
Package height47 mm
Power over Ethernet (PoE)Yes
Operating temperature (T-T)14 - 104 °F
Harmonized System (HS) code85044095
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-25 - 65 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)-10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Package weight1.12 kg
Package depth142 mm
Package width168 mm
Package height47 mm
Weight278 g
Width140 mm
Depth65 mm
Height38.5 mm
Packaging data
Package weight1.12 kg
Package depth142 mm
Package width168 mm
Package height47 mm
Packaging content
Power cord includedYes
Indication
LED indicatorsYes
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product Zyxel POE12-60W 5 Gigabit Ethernet
New
Zyxel POE12-60W 5 Gigabit Ethernet
Axis 5026-203 PoE adapter Gigabit Ethernet Axis 5026-203 PoE adapter Gigabit Ethe...
Axis 5026-202 PoE adapter Gigabit Ethernet Axis 5026-202 PoE adapter Gigabit Ethe...
Ubiquiti POE-50-60W PoE adapter Gigabit Ethernet 50 V
Bestseller
Ubiquiti POE-50-60W PoE adapter Gigabi...
D-Link 1-Port Gigabit 30W PoE Injector D-Link 1-Port Gigabit 30W PoE Injector
PLANET POE-163 PoE adapter Fast Ethernet, Gigabit Ethernet 53 V