ALOGIC 32C4KPDW computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Aluminium, Black
32” IPS, QD, 16:9, 320 cd/m2, 60 Hz, 178°(H) / 178°(V), 8MP Webcam, HDMI, DisplayPort, USB, 3.5 mm, 6.5 kg
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera Yes
Market positioning Business
SKU 32C4KPDW
EAN 9350784028464
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
The Next Big Thing in Creativity
Connect to Creativity with a Single Cable
Its rear USB hub connects your computer to two USB-A accessories, 65W laptop charging and your 3.5mm speakers or headphones – all with the same USB-C cable you’re using for video.
See Yourself on The Big Screen
Perfect Colour for Work and Play
Raise, Lower, Tilt and Twist
With Clarity Max, it’s easy to show off your latest design to colleagues, with wide 178° viewing angles across its broad 32” screen.
Compatible with 100x100mm VESA Mounts (such as our Clarity Fold Stand and Glide Monitor Arms), Clarity Max is an easy inclusion in any setup, despite its size.
More Space For What Matters
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Megapixel (approx.)8 MP
Built-in cameraYes
Display
Display brightness (typical)320 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)130%
Adobe RGB coverage110%
HD type4K Ultra HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Backlight typeQD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)112%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 400
BT.2020 coverage76%
Management features
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power5 W
Megapixel (approx.)8 MP
Design
Market positioningBusiness
Feet colourSilver
Product colourAluminium, Black
Detachable standYes
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-B, USB Type-C
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Technical details
Feet colourSilver
HDMIYes
Product colourAluminium, Black
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)42 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)150 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours71 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)726 mm
Depth (with stand)250 mm
Height (with stand)481 mm
Weight (without stand)6.5 kg
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging data
Stand includedYes
ManualYes
Power adapter includedYes
Other features
Power consumption (max)150 W
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC 32C4KPDW computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Aluminium, Black