Be the first to review this product
Belkin AVC006btSGY USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Silver
In stock
SKU
AVC006BTSGY
HDMI, 2xUSB Type-A, USB Type-C, PD 3.0 100 W
| Product colour | Silver |
|---|---|
| SKU | AVC006BTSGY |
| EAN | 0745883819805 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | In Stock |
Plug-In Wherever You Go
Connect your laptop to a 4K monitor, projector, and other devices with our USB-C® 4-in-1 Multiport Adapter. This compact adapter is the perfect solution for home, the office, or in-between workstations. It features two USB-A ports to charge and connect your smartphone, tablet, keyboard, thumb drive, mouse, or other high consumption device while its HDMI port connects your MacBook Pro, Chromebook, or other USB-C laptop to a display with up to 4K resolutions. Plug in a power adapter or charging cable for up to 100W of pass-through power so you don’t have to choose between port expansion and charging. 5 Gbps of bandwidth delivers fast data transfer between computer and peripheral devices. Encased in a sleek aluminum finishing that matches popular devices, this adapter is a stylish addition for your work, study, or play setup.
The Compact Solution
The compact design of USB-C® 4-in-1 Multiport Adapter allows you to create a mini workstation or travel between workspaces with ease. Its aluminum finish matches popular devices, giving you a sleek solution for your office, home, or on the go.
4K HDMI Port
Our 4-in-1 adapter easily connects your laptop to an HD monitor, projector, or other display with its HDMI 1.4 port, giving you resolutions up to 4K @ 30hz.
Connect + Charge with 100W Power Delivery
Keep your laptop powered up while connected to your peripherals. Our 4-in-1 adapter supports pass-through charging, so you don’t have to choose between port expansion and power.
Connect your laptop to a 4K monitor, projector, and other devices with our USB-C® 4-in-1 Multiport Adapter. This compact adapter is the perfect solution for home, the office, or in-between workstations. It features two USB-A ports to charge and connect your smartphone, tablet, keyboard, thumb drive, mouse, or other high consumption device while its HDMI port connects your MacBook Pro, Chromebook, or other USB-C laptop to a display with up to 4K resolutions. Plug in a power adapter or charging cable for up to 100W of pass-through power so you don’t have to choose between port expansion and charging. 5 Gbps of bandwidth delivers fast data transfer between computer and peripheral devices. Encased in a sleek aluminum finishing that matches popular devices, this adapter is a stylish addition for your work, study, or play setup.
The Compact Solution
The compact design of USB-C® 4-in-1 Multiport Adapter allows you to create a mini workstation or travel between workspaces with ease. Its aluminum finish matches popular devices, giving you a sleek solution for your office, home, or on the go.
4K HDMI Port
Our 4-in-1 adapter easily connects your laptop to an HD monitor, projector, or other display with its HDMI 1.4 port, giving you resolutions up to 4K @ 30hz.
Connect + Charge with 100W Power Delivery
Keep your laptop powered up while connected to your peripherals. Our 4-in-1 adapter supports pass-through charging, so you don’t have to choose between port expansion and power.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DC-in jack | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Performance | |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Hub interfaces | HDMI, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.125 m |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 58 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 13 mm |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Power supply type | USB |
| Cable length | 0.125 m |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin AVC006btSGY USB 3.2 Gen 1 (3.1...
£44.46
|
Popular
DELL EURO Simple E-Port II Docking Black
£55.86
|
New
DELL Simple Port-Replicator
£58.14
|
Recommended
DELL 452-10769 laptop dock/port replic...
£57.00
|
DELL 452-10767 laptop dock/port replic...
£58.14
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£55.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AVC006BTSGY
|
452-11424
|
452-10768
|
452-10769
|
452-10767
|
USB3SDOCKHDV
|
| Manufacturer |
Belkin
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|


































































































