Be the first to review this product
Satechi ST-HUCPHSM laptop dock/port replicator Docking USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Grey
In stock
SKU
ST-HUCPHSM
1 x USB 4, 1 x HDMI, 2 x USB-A, 1 x USB-C
- Designed especially for 2022 MacBook Air M2 to complete your laptop's ports. Technically compatible with all other MacBooks from 2017 and above
- Features a full function USB4 pass-through port, 4K HDMI port, (2x) USB-A data ports, USB-C data port, and SD/MicroSD Card readers
- Easy to use, plug and play design
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SKU | ST-HUCPHSM |
| EAN | 0810086360611 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | In Stock |
Expand your M2 MacBook Air's capabilities with the Satechi Pro Hub Slim, featuring a full function USB4 port, 4K HDMI, USB-C data, two USB-A data, and SD & microSD card readers. With a multitude of options for fast data transfer and its modern aluminum design, the Pro Hub Slim packs all your essential ports in one sleek, user-friendly hub. Simply, plug and play to complete your 2022 MacBook Air M2 experience. Designed for MacBook Air (M2, 2022), compatible with all MacBooks from 2017 and above.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Docking |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| HDCP | Yes |
| USB4 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro (14-inch, M2 Pro/Max, 2023), MacBook Pro (16-inch, M2 Pro/Max, 2023), MacBook Air (M2, 2022), MacBook Pro (13-inch, M2, 2022), MacBook Pro (14-inch, M1 Pro/Max, 2021), MacBookPro (16-inch, M1 Pro/Max, 2021), MacBook Air (M1, 2020), MacBook Pro (M1, 2020), MacBook Pro (2020/2019/2018/2017), MacBook Air (2020/2019/2018) |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Colour name | Space Gray |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro (14-inch, M2 Pro/Max, 2023), MacBook Pro (16-inch, M2 Pro/Max, 2023), MacBook Air (M2, 2022), MacBook Pro (13-inch, M2, 2022), MacBook Pro (14-inch, M1 Pro/Max, 2021), MacBookPro (16-inch, M1 Pro/Max, 2021), MacBook Air (M1, 2020), MacBook Pro (M1, 2020), MacBook Pro (2020/2019/2018/2017), MacBook Air (2020/2019/2018) |
| Plug and Play | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Software | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Design | |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Satechi ST-HUCPHSM laptop dock/port re...
£37.27
|
Recommended
DELL EURO Simple E-Port II Docking Black
£55.86
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£55.76
|
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£33.73
|
Popular
HP UltraSlim Docking Station Black
£37.62
|
Hot Product
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£46.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST-HUCPHSM
|
452-11424
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SDOCKDD
|
B9C87AA#ABB
|
DKT30CHPD
|
| Manufacturer |
Satechi
|
DELL
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
HP
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|





























































































