Be the first to review this product
Brother LC-223Y Ink cartridge yellow, 550 pages ISO/IEC 24711 5.9ml for Brother DCP-J 562/MFC-J 4420/MFC-J 5320
In stock
SKU
LC223Y
The Brother LC223Y Yellow Ink Cartridge – Single Pack. Prints 550 pages.
- LC223Y Prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC223Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC223 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC223VALBP
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 550.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 5.90 |
| SKU | LC223Y |
| EAN | 4977766735926 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC223Y ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 1140 W, Brother MFC-J 5720 DW, Brother MFC-J 680 DW, Brother MFC-J 4425 DW, Brother MFC-J 1170 DW, Brother MFC-J 5320 DW, Brother MFC-J 1180 DWT, Brother MFC-J 5625 DW, Brother MFC-J 1100 Series, Brother MFC-J 5600 Series, Brother MFC-J 5620 DW, Brother MFC-J 1150 DW, Brother MFC-J 4625 DW, Brother MFC-J 4420 DW, Brother MFC-J 880 DW, Brother DCP-J 562 DW, Brother MFC-J 4620 DW, Brother MFC-J 480 DW, Brother DCP-J 4120 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Weight | 41 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 250.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-223Y Ink cartridge yellow,...
£22.64
|
Recommended
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£25.76
|
Popular
Canon 7739A001/KC-36IP inking-kit + In...
£18.66
|
Bestseller
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£20.31
|
New
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£29.60
|
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
£21.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC223Y
|
51604A
|
7739A001
|
2971B001
|
C13T26164010
|
C13T15764010
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Vivid Light Magenta
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
Canon
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
































































