Be the first to review this product
Brother LC-427Y Ink cartridge yellow, 1.5K pages ISO/IEC 24711 for Brother MFC-J 5955
In stock
SKU
LC427Y
The Brother LC427Y Yellow ink cartridge – single pack. Prints 1500 pages.
- LC427Y Prints 1500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC427Y original ink cartridge protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
- LC427Y - yellow ink cartridge is also available as a more economical high yield cartridge - LC427XLY
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 1500.00 |
| Colour | yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC427Y |
| EAN | 4977766815505 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother yellow LC427Y Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC427Y ink cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-J 6957 DW, Brother MFC-J 6950 Series, Brother MFC-J 6957 DWT, Brother MFC-J 6955 DW, Brother HL-J 6010 DW, Brother MFC-J 6959 DW, Brother MFC-J 5955 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | CJ5955/6955/57DW/HLJ6010DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Weight | 61 g |
| Height | 158 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package weight | 83 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 83 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 19.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 284 kg |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-427Y Ink cartridge yellow,...
£20.29
|
New
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£25.76
|
Popular
Canon 7739A001/KC-36IP inking-kit + In...
£18.66
|
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£20.36
|
Recommended
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£16.89
|
Bestseller
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£16.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC427Y
|
51604A
|
7739A001
|
2971B001
|
2969B001
|
2972B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|

























































































