Be the first to review this product
C2G 3m USB 2.0 A to Micro-B Cable M/M - Black
In stock
SKU
27366
3m USB 2.0 A to Micro-B Cable M/M - Black
- Data transfer speeds up to 480 Mbps
- Perfect replacement or spare cable
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 27366 |
| EAN | 0757120273660 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
The USB 2.0 A to Micro-B cable provides reliable connectivity for devices like smartphones, tablets and PC peripherals. This cable is ideal for charging Android phones and transmitting data at speeds up to 480 Mbps. The connections are plug and play, making it the perfect cable for travel or while on the go.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Certification | NDAA 889 Prop 65 REACH ROHS TSCA |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Bend radius (min) | 4.7 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | NDAA 889 Prop 65 REACH ROHS TSCA |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
C2G 3m USB 2.0 A to Micro-B Cable M/M...
£8.89
|
Hot Product
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£7.55
|
Recommended
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
£7.15
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£11.69
|
Lindy 2m USB 2.0 Cable - Type A to Mic...
£7.25
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6 ft) Certified Super...
£9.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27366
|
USB3AUB50CMB
|
USB3SAB1MRA
|
USB3SEXT5DSK
|
31977
|
USB3CAB2M
|
| Manufacturer |
C2G
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
Micro-USB B
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




















































































































































