Be the first to review this product
Cablenet Cat5e Grey U/UTP LSOH 24AWG Stranded Patch Cable 500m Reel
In stock
SKU
39-7010
Cat5e Grey U/UTP LSOH 24AWG Stranded Patch Cable 500m Reel
- Cat5e U/UTP Stranded Patch Cord Cable
- Available in a wide range of colours
- Matching coloured boots are available
- LSZH Sleeve
- Supplied on a drum
| Cable length | 500 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 39-7010 |
| EAN | 5056750304658 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
This Category 5e U/UTP unshielded twisted 4 pair stranded cable is highly flexible and easy to use in the fabrication of patch leads.
Supplied as a 500m Reel with a Low Smoke Halogen Free Grey Jacket to IEC60332-1.
Supplied as a 500m Reel with a Low Smoke Halogen Free Grey Jacket to IEC60332-1.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 500 m |
| Cable diameter | 5.4 mm |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper |
| Connector gender | No |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 500 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Other features | |
| Cable diameter | 5.4 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cablenet Cat5e Grey U/UTP LSOH 24AWG S...
£437.12
|
Popular
Cablenet Cat6 Grey U/UTP PVC 24AWG Str...
£378.96
|
Cablenet Cat6 Violet U/UTP LSOH 24AWG...
£416.43
|
Bestseller
Lanview LVN122445 networking cable Bla...
£379.55
|
Cablenet Cat6 Blue F/UTP LSOH 26AWG St...
£439.12
|
Cablenet Cat6 Green F/UTP LSOH 26AWG S...
£434.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
39-7010
|
39-3200
|
39-3316
|
LVN122445
|
39-3407
|
39-3408
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Lanview
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/FTP (STP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
























