Be the first to review this product
| SKU | 2637A001 |
|---|---|
| EAN | 4960999440491 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Fits to the front of the EF 75-300mm f/4-5.6 III USM and EF 75-300mm f/4-5.6 III reducing 'flare' caused by light shining directly on the lens' front element.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatibility | Canon EF 75-300mm f/4-5.6 USM |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 48 g |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Other features | |
| Package weight | 48 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Canon ET-60 Lens Hood
£18.40
|
Recommended
Canon EW-60C Lens Hood
£18.40
|
Canon ES-78 5 cm Black
£23.65
|
Bestseller
Canon EW-73C Lens Hood
£19.15
|
New
Canon ES-68 Lens Hood
£19.94
|
Hot Product
Canon EW-63C Lens Hood
£15.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2637A001
|
2639A001
|
1693B001
|
9529B001
|
0575C001
|
8268B001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Shape |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Round
|









