Be the first to review this product
| SKU | 2639A001 |
|---|---|
| EAN | 4960999440576 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Fits to the front of the EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II and EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, reducing 'flare' caused by light shining directly on the lens' front element.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatibility | Canon EOS 300D |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 20 g |
| Package width | 85 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Other features | |
| Package weight | 20 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Canon EW-60C Lens Hood
£18.40
|
Hot Product
Canon ET-60 Lens Hood
£18.40
|
Bestseller
Canon EW-73C Lens Hood
£19.15
|
New
Canon LH-DC90 Lens Hood
£25.20
|
Recommended
Canon EW-83M Lens Hood
£25.84
|
Canon EW-73B Lens Hood
£26.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2639A001
|
2637A001
|
9529B001
|
9843B001
|
9530B001
|
9823A001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Shape |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Round
|






