Be the first to review this product
Canon EW-65C 4.01 cm Petal Black
In stock
SKU
5052C001
40.1mm, Black
| SKU | 5052C001 |
|---|---|
| EAN | 4549292186796 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Lens Hood EW-65C
Lens hood EW-65C helps to block sunlight or other light sources to prevent glare and lens flare, as well as help protect the lens itself from scratches and the elements.
Lens hood EW-65C helps to block sunlight or other light sources to prevent glare and lens flare, as well as help protect the lens itself from scratches and the elements.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatible lens diameter | 4.01 cm |
| Shape | Petal |
| Compatibility | RF16mm F2.8 STM |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Compatible lens diameter | 4.01 cm |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Shape | Petal |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Canon EW-65C 4.01 cm Petal Black
£34.39
|
Recommended
Canon ET-73 Lens Hood
£33.63
|
Canon ES-71 II Lens Hood
£28.79
|
Popular
Canon EW-83E Lens Hood
£29.30
|
New
Canon ES-83 Lens Hood
£39.38
|
Hot Product
Canon ET-89 Lens Hood
£51.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5052C001
|
3565B001
|
2660A001
|
7276A001
|
2960C001
|
3448C001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Shape |
Petal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Petal
|
Round
|









