Lanview LVN122004 networking cable White 305 m Cat5e U/UTP (UTP)
In stock
SKU
LVN122004
Cat5e U-UTP cable 4x2xAWG24 PVC white
- Reaction-to-fire class: Eca
- AWG 24 solid copper
- EMC Class B
- 305 m REELEX box
- Meter marked cable
- Tested with 30 Watts but can also use POE++
- NVP Value: 69%
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable standard | Cat5e |
| SKU | LVN122004 |
| EAN | 5706683019685 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Twisted pair coupling type | 4x2 |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Cable fire class | Eca |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 305.5 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Conductor type | Solid |
| Cable diameter | 5 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Impedance | 100 Ω |