SKU 109KS01KL
EAN 0819472028678
Manufacturer Compulocks
Availability In Stock
Experience the perfect blend of mobility, security, and functionality with Kickstand.
and scratches.
Additionally, it enhances comfort during use, providing a secure grip and minimizing fatigue.
All bundles include a custom Compulocks’ rubber Edgeband, Kickstand and a locking cable.
Technical details
Case typeCover
MaterialMetal, Rubber
Maximum screen size27.7 cm (10.9")
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPad (10th gen.) 2022, A2757, A2777
Protection featuresBump resistant, Scratch resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlack
Harmonized System (HS) code8301500000
Features
Case typeCover
Stand modeYes
Country of originChina
MaterialMetal, Rubber
Brand compatibilityApple
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlack
LockableYes
Battery
Design
Stand modeYes
Weight & dimensions
Width140 mm
Depth29.5 mm
Height75.5 mm
Weight771.107029 g
Other features
Country of originChina
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Compulocks iPad 10.9" 10th Gen Secured Kickstand Black Compulocks iPad 10.9" 10th Gen Se...
Urban Armor Gear Plasma 25.4 cm (10") Cover Black, Grey Urban Armor Gear Plasma 25.4 cm (10&qu...
Zebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case 25.4 cm (10") Cover Black
Bestseller
Zebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case...
Zebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case 20.3 cm (8") Cover Black
Hot Product
Zebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case...
Urban Armor Gear 324012114343 tablet case 33 cm (13") Cover Black, Transparent
New
Urban Armor Gear 324012114343 tablet c...
Urban Armor Gear Metropolis SE 27.7 cm (10.9") Folio Black Urban Armor Gear Metropolis SE 27.7 cm...