HUBBIES12B
HUBBIES 4-Port USB 3.0 Hub, 2 USB-C & 2 USB-A ports, aluminum case, USB-C connector
- Add 2 x USB-C ports and 2 x USB-A ports to your PC/notebook
- USB 3.0 SuperSpeed (5Gb/s)
- Aluminum casing for heat dissipation
- Simple Plug and Play installation
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | HUBBIES12B |
| EAN | 4015867228609 |
| Manufacturer | Conceptronic |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium |
| Data transmission | |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| System requirements | |
| Storage | |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 12 mm |
| Package width | 23 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 48 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 23 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 48 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Design | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 170 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |