Be the first to review this product
Kensington USB 2.0 4-Port Hub
In stock
SKU
K39120EU
USB 2.0 4-Port Hub
- Expand your connectivity with four plug&play USB ports
- Hard wired USB cable so you can't forget it
- Compact and lightweight, ideal for travel
- Plug and play - no hook-up hassles - convenient and fast
- USB Bus port powers - eliminating AC adapter and tangled wires
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | K39120EU |
| EAN | 5028252591492 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
4-port hub
Expand your device’s productivity capabilities by plugging your peripheral accessories into any of four available USB 2.0 ports.
Plug & play operation
Simply plug the expansion hub into your device and it’s automatically ready to go with no need for an additional power source or driver downloads.
Universal compatibility
The adapter is compatible with devices running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
The fastest way to turn one port into four. Slim, compact and lightweight. So when you're on the road, you get the job done.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | macOS 10.6 or above; Windows XP or above |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 95 mm |
| Master (outer) case length | 125 mm |
| Master (outer) case height | 82 mm |
| Master (outer) case gross weight | 960 g |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 728 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | macOS 10.6 or above; Windows XP or above |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington USB 2.0 4-Port Hub
£17.79
|
Recommended
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
£15.55
|
Popular
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£20.76
|
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£25.97
|
Hot Product
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.81
|
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K39120EU
|
ST4202USBGB
|
ST7202USBGB
|
ST4300USB3EU
|
ST4300MINU3B
|
ST4300MINU3W
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
N/A
|
4
|
7
|
5
|
4
|
4
|































































