Be the first to review this product
StarTech.com 4 Port Bus Powered USB Hub with Individual On/Off Switches, USB 3.0 (5Gbps) Expansion Hub, Desktop/Laptop USB-A to USB-A Splitter
In stock
SKU
HB30A4AIB
StarTech 4 Port Bus Powered USB Hub with Individual On/Off Switches, USB 3.0 (5Gbps) Expansion Hub, Desktop/Laptop USB-A to USB-A Splitter
- 4 PORT USB A HUB: Expand the connectivity of a USB-A laptop or desktop computer by adding 4x USB-A ports with individual port switches, using this USB hub
- INDIVIDUAL PORT SWITCHES: Each USB-A port has an on/off push button (w/ LEDs) to disconnect power to devices; Save energy by turning off SSD/thumb drives, web cams, headsets, etc. when not in use
- MANAGE POWER & RESET DEVICES: Port switches enable you to direct power to selected peripherals, power on/off without physically unplugging the device which reduces wear and tear on the USB port
- COMPACT & PORTABLE: A lightweight bus powered USB 5Gbps hub with black plastic housing, 9.8" (25 cm) attached USB-A host cable and small form factor [3.3in (85mm) x 1.4in (35mm) x 0.8in (1.9cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB Type-A laptop hub is OS independent & no drivers to install; supporting operating systems including Windows, macOS, Linux, Chrome OS and Android; USB 1.0/2.0/3.0 device compatible
Portable USB 3.2 Gen 1 to USB Hub | Bus-Powered | USB 3.2 Gen 1
This portable USB 5Gbps hub gives you an easy way to add four USB Type-A ports to your laptop, with individual power switches to save power. The USB port expander plugs easily into your laptop’s USB Type-A port. Plus, it’s bus-powered for easy portability.
Connect Your Current USB Devices
Use your existing USB 5Gbps devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB hub expands your computer’s USB Type-A port into four USB 5Gbps ports, and it’s backward compatible with your older USB 2.0 devices.
USB 5Gbps is also known as USB 3.2 Gen 1, and USB 3.0.
Individual On/Off Switches
Each port on the USB hub has its own power switch so you can turn off devices when they’re not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable.
Easy Portability
With its compact, lightweight design, this hub is perfect for portable use. The versatile USB to USB hub is bus-powered, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you.
Plug and Play
The 4-Port USB 5Gbps hub installs automatically when you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.
This portable USB 5Gbps hub gives you an easy way to add four USB Type-A ports to your laptop, with individual power switches to save power. The USB port expander plugs easily into your laptop’s USB Type-A port. Plus, it’s bus-powered for easy portability.
Connect Your Current USB Devices
Use your existing USB 5Gbps devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB hub expands your computer’s USB Type-A port into four USB 5Gbps ports, and it’s backward compatible with your older USB 2.0 devices.
USB 5Gbps is also known as USB 3.2 Gen 1, and USB 3.0.
Individual On/Off Switches
Each port on the USB hub has its own power switch so you can turn off devices when they’re not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable.
Easy Portability
With its compact, lightweight design, this hub is perfect for portable use. The versatile USB to USB hub is bus-powered, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you.
Plug and Play
The 4-Port USB 5Gbps hub installs automatically when you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.25 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Cable length | 0.25 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Performance | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 841302 h |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| Width | 34.9 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 19 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Cable length | 0.25 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 418 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 331 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | VIA/VLI - VL817 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 4 Port Bus Powered USB Hu...
£20.74
|
Popular
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£20.76
|
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£25.97
|
Bestseller
D-Link DUB-H4 480 Mbit/s
£29.12
|
Hot Product
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.81
|
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HB30A4AIB
|
ST7202USBGB
|
ST4300USB3EU
|
DUB-H4/E
|
ST4300MINU3B
|
ST4300MINU3W
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
D-Link
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
4
|
7
|
5
|
4
|
4
|
4
|
































































