Be the first to review this product
StarTech.com 4 Port Bus Powered USB C Hub with Individual On/Off Switches, USB 3.0 (5Gbps) Expansion Hub, Desktop/Laptop USB-C to USB-A Splitter
In stock
SKU
HB30C4AIB
StarTech 4 Port Bus Powered USB C Hub with Individual On/Off Switches, USB 3.0 (5Gbps) Expansion Hub, Desktop/Laptop USB-C to USB-A Splitter
- 4 PORT USB C HUB: Expand the connectivity of a USB-C laptop by adding 4x USB-A ports with individual port switches, using this USB hub; 15W power shared between downstream devices
- INDIVIDUAL PORT SWITCHES: Each USB-A port has an on/off push button (w/ LEDs) to disconnect power to devices; Save energy by turning off SSD/thumb drives, web cams, headsets, etc. when not in use
- MANAGE POWER & RESET DEVICES: Port switches enable you to direct power to selected peripherals, power on/off without physically unplugging the device which reduces wear and tear on the USB port
- COMPACT & PORTABLE: A lightweight bus-powered adapter hub with black plastic housing, 9.8" (25 cm) attached USB-C host cable and small form factor [3.3in (85mm) x 1.4in (35mm) x 0.8in (1.9cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB-C laptop hub is OS independent, supporting major operating systems including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android; USB 3.0/2.0/1.0 device compatible
Portable USB-C to USB 3.2 Gen 1 Hub | Bus-Powered
This portable USB-C™ hub gives you an easy way to add four USB 5Gbps Type-A ports to your USB-C equipped laptop, tablet or smartphone, with individual power switches to conserve power. The USB-C to USB 5Gbps hub plugs easily into your laptop’s USB Type-C™ or Thunderbolt™ port. Plus, it’s bus-powered for easy portability.
Connect Your Current USB Devices
Use your existing USB 5Gbps devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB Type-C hub converts your computer’s USB-C port into four USB (Type-A ports), and it’s backward compatible with your older USB 2.0 devices.
USB 5Gbps is also known as USB 3.2 Gen 1, and USB 3.0.
Individual On/Off Switches
Each USB port on the USB Type-C™ hub has its own power switch so you can turn off devices when they’re not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable.
Easy Portability
With its compact, lightweight design, this USB hub is designed for portable use. The versatile USB-C to USB hub is bus-powered, which means it draws its power directly from your computer’s USB-C port, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you.
Plug and Play
The 4-Port USB-C hub installs automatically once you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.
This portable USB-C™ hub gives you an easy way to add four USB 5Gbps Type-A ports to your USB-C equipped laptop, tablet or smartphone, with individual power switches to conserve power. The USB-C to USB 5Gbps hub plugs easily into your laptop’s USB Type-C™ or Thunderbolt™ port. Plus, it’s bus-powered for easy portability.
Connect Your Current USB Devices
Use your existing USB 5Gbps devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB Type-C hub converts your computer’s USB-C port into four USB (Type-A ports), and it’s backward compatible with your older USB 2.0 devices.
USB 5Gbps is also known as USB 3.2 Gen 1, and USB 3.0.
Individual On/Off Switches
Each USB port on the USB Type-C™ hub has its own power switch so you can turn off devices when they’re not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable.
Easy Portability
With its compact, lightweight design, this USB hub is designed for portable use. The versatile USB-C to USB hub is bus-powered, which means it draws its power directly from your computer’s USB-C port, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you.
Plug and Play
The 4-Port USB-C hub installs automatically once you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.25 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.25 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 42 g |
| Width | 34.9 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 19 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 106 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 106 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.25 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 313 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 418 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | VIA/VLI - VL817 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 4 Port Bus Powered USB C...
£22.76
|
Hot Product
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£20.76
|
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
£33.22
|
Popular
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£25.97
|
Bestseller
D-Link DUB-H4 480 Mbit/s
£29.12
|
Recommended
StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub plus 3...
£21.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HB30C4AIB
|
ST7202USBGB
|
ST7320USBC
|
ST4300USB3EU
|
DUB-H4/E
|
ST4300U3C3
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
D-Link
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
4
|
7
|
6
|
5
|
4
|
7
|




































































