Be the first to review this product
Transcend HUB2
In stock
SKU
TS-HUB2K
HUB2, USB Type-A, USB 3.1 Gen 1
- SuperSpeed USB 3.1 Gen1 interface (backwards compatible with USB 2.0)
- Up to 10x faster than USB 2.0
- USB bus powered, no extra power adapter needed
- USB cable attached
- Ultra slim and portable design
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | TS-HUB2K |
| EAN | 0760557831709 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | In Stock |
Ideal for use with today's Ultrabooks and thin-and-light laptops, Transcend's SuperSpeed USB 3.1 Gen1 Hub transforms a single USB 3.1 Gen1 port into four, instantly expanding the number of high-performance 3.1 Gen1 devices you can connect to your computer at the same time. As it is USB bus powered with the cable attached, no extra power adapter is needed. Plus, the ultra slim and portable design allows you to transfer files wherever you go.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Power | |
| Input current | 0.9 A |
| Power source type | USB |
| USB powered | Yes |
| Input voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Card reader integrated | No |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 29 g |
| Width | 73.8 mm |
| Depth | 10.4 mm |
| Height | 37.2 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Transcend HUB2
£28.00
|
Recommended
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro...
£39.84
|
Popular
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
£33.22
|
Transcend HUB3
£35.84
|
Bestseller
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro...
£41.06
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£25.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TS-HUB2K
|
42781
|
ST7320USBC
|
TS-HUB3K
|
42783
|
ST4300USB3EU
|
| Manufacturer |
Transcend
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Transcend
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
6
|
4
|
4
|
5
|















































































