Be the first to review this product
HP USB-C to USB-A Hub
In stock
SKU
Z6A00AA
USB-C to USB-A Hub
- Simply plug the attached USB-CTM cable into any available USB-CTM port on your device, and the hub is ready for your USB accessories.
- Charge your cell phone with the hub’s USB 3.0 charging port and use the other two USB ports to connect to your external storage, keyboard, mouse, headset, optical drive, and more.
- Wrap the attached USB cable around the hub for convenient transport or storage alongside your tablet or notebook.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.
| Ports quantity | 3 |
|---|---|
| SKU | Z6A00AA |
| EAN | 0190780850923 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
No software required
Simply plug the attached USB-C™ cable into any available USB-C™ port on your device, and the hub is ready for your USB accessories.
Keep the accessories you trust
Charge your cell phone with the hub’s USB 3.0 charging port and use the other two USB ports to connect to your external storage, keyboard, mouse, headset, optical drive, and more.
Take it with you
Wrap the attached USB cable around the hub for convenient transport or storage alongside your tablet or notebook.
USB expansion for wherever you work
Optimize your workspace with easy connectivity to your frequently-used accessories in the office and on the road. Convert your notebook or tablet’s USB-C™ port to a portable, lightweight USB hub and enable simultaneous connections to up to three USB accessories with the HP USB-C to USB-A Hub.
Optimize your workspace with easy connectivity to your frequently-used accessories in the office and on the road. Convert your notebook or tablet’s USB-C™ port to a portable, lightweight USB hub and enable simultaneous connections to up to three USB accessories with the HP USB-C to USB-A Hub.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 43211609 |
| Box contents | HP USB-C to USB-A Hub; Documentation |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 36.5 g |
| Width | 66.8 mm |
| Depth | 41.4 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Country of origin | China |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Chrome OS™ |
| UNSPSC-code | 43211609 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP USB-C to USB-A Hub
£28.50
|
New
Toshiba PA3916E-1PRP notebook dock/por...
£29.64
|
Recommended
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£33.29
|
Popular
HP UltraSlim Docking Station Black
£30.78
|
TP-Link UE330 laptop dock/port replica...
£33.06
|
Bestseller
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£42.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Z6A00AA
|
PA3916E-1PRP
|
USB3SDOCKDD
|
B9C87AA#ABB
|
UE330
|
K38235WW
|
| Manufacturer |
HP
|
Toshiba
|
StarTech.com
|
HP
|
TP-LINK
|
Kensington
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
White
|
N/A
|























































































