Be the first to review this product
connektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to C13 Socket
In stock
SKU
27-0026B
10m UK Mains Power Cable - UK Plug to C13 Socket
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C13 IEC Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 10m
- Colour: Black
| SKU | 27-0026B |
|---|---|
| EAN | 5035624023109 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our UK mains to C13 power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers directly to a UK mains socket. Featuring a UK plug at one end and a C13 socket at the other, it is built to plug into a C14 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 850 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 10m UK Mains Power Cable -...
£8.83
|
Hot Product
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£12.18
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£7.63
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.10
|
Recommended
HP 8121-0842 power cable Black 1.8 m C...
£10.33
|
Bestseller
Motorola AC Line Cord 1.8 m CEE7/7
£9.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0026B
|
PWR0004E
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
8121-0842
|
50-16000-220R
|
| Manufacturer |
connektgear
|
2-Power
|
C2G
|
StarTech.com
|
HP
|
Zebra
|











































