Be the first to review this product
connektgear 15m HDMI V2.0 4K UHD Active Connector Cable - Male to Male Gold Connectors with Ferrite Cores
In stock
SKU
26-71504K
15m HDMI V2.0 4K UHD Active Connector Cable - Male to Male Gold Connectors with Ferrite Cores
- 4K Digital Cinema Standard UHD (Ultra High Definition) display 4096 x 2160 resolution
- 120Hz Refresh rate (120 frames per second)
- Multi-channel digital audio
- Ethernet channel
- 3D compatible
- Shielded cable preventing EMI (electro-magnetic interference)
- Ferrite cores
- Flexible strain relief moulded collar
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-71504K |
| EAN | 5035624024205 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.45 kg |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 15m HDMI V2.0 4K UHD Activ...
£48.55
|
Recommended
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£46.98
|
Popular
Lindy 41413 HDMI cable 3 m HDMI Type A...
£39.23
|
Hot Product
Vivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flex...
£59.57
|
Bestseller
Vivolink Pro HDMI Cable 7.5m Ultra Fle...
£46.80
|
Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
£55.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-71504K
|
HDMM15M
|
41413
|
PROHDMIHD10
|
PROHDMIHD7.5
|
PROHDMIAM7.5
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|

































