Be the first to review this product
connektgear 1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-7181
1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: Mini DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DisplayPort Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
| SKU | 26-7181 |
|---|---|
| EAN | 5035624025356 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our mini DisplayPort to DisplayPort cable allows you to connect from your mini DP source device to your DisplayPort display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 1m Mini DisplayPort to Dis...
£3.57
|
Popular
StarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1....
£5.04
|
Hot Product
connektgear 2m Mini DisplayPort to Dis...
£4.12
|
Bestseller
connektgear 2m V1.2 4K DisplayPort Con...
£3.91
|
New
2-Power CAB0024A DisplayPort cable 1 m...
£5.04
|
Recommended
Cablenet 3m DisplayPort Male 1.2 - Dis...
£4.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7181
|
DISPL50CM
|
26-7188
|
26-6020
|
CAB0024A
|
32-2423A
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
connektgear
|
connektgear
|
2-Power
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|










