Be the first to review this product
connektgear 1m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
In stock
SKU
26-6010
1m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male
- Connector 2: DisplayPort Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
| SKU | 26-6010 |
|---|---|
| EAN | 5035624026261 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 210 mm |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 100 g |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Bag |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 1m V1.2 4K DisplayPort Con...
£3.08
|
Hot Product
connektgear 2m Mini DisplayPort to Dis...
£4.12
|
Bestseller
connektgear 2m V1.2 4K DisplayPort Con...
£3.91
|
Cablenet 3m DisplayPort Male 1.2 - Dis...
£4.27
|
Recommended
Cablenet 1m DisplayPort Male 1.2 - Dis...
£3.16
|
Cablenet 1m DisplayPort 1.2 Male - Min...
£3.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6010
|
26-7188
|
26-6020
|
32-2423A
|
32-2421A
|
32-2411A
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|








