Be the first to review this product
connektgear 2m 6 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 6 x UK Sockets - White
In stock
SKU
27-6020S
2m 6 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 6 x UK Sockets - White
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 6 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 2m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Surge energy rated up to 375J
- Colour: White
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| SKU | 27-6020S |
| EAN | 5035624021976 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 6 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort. It also has surge protection to ensure safe use.
| Features | |
|---|---|
| Power protection features | Surge protection |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type G |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power | |
| Power protection features | Surge protection |
| Maximum current | 13 A |
| AC input voltage | 250 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Packaging data | |
| Package weight | 733.9 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 480 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 550 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m 6 Way Surge Protected E...
£6.57
|
connektgear 5m 4 Way Power Extension B...
£6.97
|
connektgear 3m 4 Way Power Extension B...
£5.70
|
connektgear 5m 6 Way Power Extension B...
£7.33
|
connektgear 3m 6 Way Power Extension B...
£6.47
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-6020S
|
27-4050
|
27-4030
|
27-6050
|
27-6030
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| AC outlets quantity |
6
|
4
|
4
|
6
|
6
|


