Be the first to review this product
connektgear 3m 4 Way Power Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
In stock
SKU
27-4030
3m 4 Way Power Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 4 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 3m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: White
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| SKU | 27-4030 |
| EAN | 5035624023611 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 4 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Swivel AC outlet | No |
| Placement supported | Indoor |
| Indication light | No |
| Power plug type | Type G |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Certification | REACH |
| Weatherproof | No |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power | |
| Maximum current | 13 A |
| AC input voltage | 250 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 395 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 3m 4 Way Power Extension B...
£5.70
|
connektgear 5m 4 Way Power Extension B...
£6.97
|
connektgear 2m 4 Way Power Extension B...
£4.66
|
Bestseller
connektgear 2m 6 Way Surge Protected E...
£6.57
|
Popular
connektgear 2m 6 Way Power Extension B...
£5.11
|
Hot Product
connektgear 5m 6 Way Power Extension B...
£7.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-4030
|
27-4050
|
27-4020
|
27-6020S
|
27-6020
|
27-6050
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| AC outlets quantity |
4
|
4
|
4
|
6
|
6
|
6
|



