Be the first to review this product
connektgear 2m Mains Extension Heavy Duty Power Cable - C20 Plug to C19 Socket
In stock
SKU
27-0091
2m Mains Extension Heavy Duty Power Cable - C20 Plug to C19 Socket
- Connector 1: C20 IEC Male
- Connector 2: C19 IEC Female
- Rated 16 amps
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 27-0091 |
|---|---|
| EAN | 5035624010277 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C20 plug to C19 socket power cable is ideal for use with high current IT appliances such as PSU's, PDU's, high powered servers and workstations. It is constructed with high quality materials to ensure safe and reliable power delivery in professional or industrial environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 350 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m Mains Extension Heavy D...
£4.58
|
Origin Storage C7 (Figure of 8) to EU...
£5.25
|
Popular
connektgear 2.5m UK Mains Power Splitt...
£3.89
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.10
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.52
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0091
|
C-E-POWER-EU-FO8
|
27-0115B
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Origin Storage
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






































































