Be the first to review this product
connektgear 3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C13 Socket
In stock
SKU
COPPL0013
3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C13 Socket
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C13 IEC Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 3m
- Colour: Black
| SKU | COPPL0013 |
|---|---|
| EAN | 5035624005211 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our UK mains to C13 power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers directly to a UK mains socket. Featuring a UK plug at one end and a C13 socket at the other, it is built to plug into a C14 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Input current | 5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 304.5 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m UK Mains Power Cable -...
£3.86
|
Origin Storage C7 (Figure of 8) to EU...
£5.25
|
Hot Product
connektgear 2.5m UK Mains Power Splitt...
£3.89
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.10
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.69
|
Popular
C2G 2m 16 AWG UK Power Cord (IEC320C13...
£4.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
COPPL0013
|
C-E-POWER-EU-FO8
|
27-0115B
|
PXT101EUR
|
PXTNB2SUK6
|
88513
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Origin Storage
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
C2G
|






























































