Be the first to review this product
connektgear 3m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
In stock
SKU
27-0007
3m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C13 IEC Female
- Rated 10 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 3m
- Colour: Black
| SKU | 27-0007 |
|---|---|
| EAN | 5035624006799 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C13 socket power cable is ideal for extending the reach of existing power cables or connecting devices within a rack or cabinet. It is constructed with high quality materials to ensure safe and reliable power delivery in professional or industrial environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 340 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m Mains Extension Power C...
£3.22
|
Hot Product
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
£2.77
|
Recommended
connektgear 2.5m UK Mains Power Splitt...
£3.89
|
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.68
|
Popular
C2G 2m 16 AWG UK Power Cord (IEC320C13...
£3.61
|
Bestseller
C2G 2m 18 AWG Computer Power Extension...
£4.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0007
|
27-0110B
|
27-0115B
|
PXTNB2SUK6
|
88513
|
88503
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|

























































