Be the first to review this product
connektgear 30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-73008K
30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male (Source)
- Connector 2: HDMI Type A Male (Display)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 30m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-73008K |
| EAN | 5035624048126 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 8K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device. This cable is omni-directional, so you must ensure the source goes into your computer or dock and the display goes into your monitor or TV.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 30 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDMI version | 2.1 |
| Connector material | Gold |
| Cable type | Round cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 80 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 80 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 30m HDMI V2.1 AOC 8K UHD C...
£88.86
|
Recommended
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca...
£112.70
|
Popular
Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
£82.49
|
Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
£112.62
|
Hot Product
Vivolink PRO HDMI CROSS WALL CABLE
£125.82
|
Bestseller
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Ca...
£72.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-73008K
|
HDMM30MA
|
PROHDMIAM10
|
PROHDMIAM15
|
PROHDMICW7.5
|
HDMM20MA
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
























