WyreStorm CAB-HAOC-20 HDMI cable 20 m HDMI Type A (Standard) Black, White
In stock
SKU
CAB-HAOC-20
18Gbps, Active, Optical, 20m
  • Uncompressed transmission of 18Gbps HDMI content over optical transmission
  • Available in 10m/32ft, 15m/49ft, 20m/65ft and 30m/98ft cable lengths
  • Supports full bandwidth 4K/60 4:4:4 8-bit and 4K/60 4:2:2 HDR 12-bit
  • Perfect for use in environments with excessive EM or RF interference
  • Solid alloy head construction with 20mm/0.79” width perfect for feeding through conduit
  • HDCP 2.2, ARC and CEC support
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU CAB-HAOC-20
EAN 0814303013793
Manufacturer WyreStorm
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
UNCOMPRESSED 18GBPS OVER FIBER
READY FOR ARC
COMPATIBLE WITH LATEST HDCP 2.2 CONTENT
HIGH RESISTANCE TO EM OR RF INTERFERENCE
The only electronic signals are kept within the 1” HDMI head, meaning that electronically “noisy” environments such as industrial or retail premises previously were unsuitable for copper transmission. Using optical transmission over 4 fibre cores, the CAB-HAOC’s provide a much stronger, more reliable signal.
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
Dolby technologiesDTS:X, Dolby Atmos
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack, White
Cable length20 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160
Supported video modes1080p, 2160p
HDCPYes
CertificationCE | FCC
Pull-resistant connector(s)Yes
Pull-off force15 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-10 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Harmonized System (HS) code84733080
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca...
Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Lindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Ethernet
Hot Product
Lindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI...
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - CL2 Rated for In-Wall Install - 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cord - For HDMI Monitor, Projector, TV, Display