Be the first to review this product
connektgear 3m USB 2 Extension Cable Type A Male to Type A Female
In stock
SKU
26-2915
3m USB 2 Extension Cable Type A Male to Type A Female
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
| SKU | 26-2915 |
|---|---|
| EAN | 5035624019959 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A male to Type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 90 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Connection to PC | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Connection to PC | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m USB 2 Extension Cable T...
£1.01
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£0.87
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£0.91
|
Hot Product
Cablenet 3m USB 2.0 Type A Male - USB...
£0.95
|
Cablenet 2m USB 3.1c Male - USB 2.0 Ty...
£1.41
|
Popular
Cablenet 5m USB 2.0 Type A Male - USB...
£1.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2915
|
26-2900
|
26-2907
|
USB2020BK
|
40-4062
|
USB2051BK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 2.0
|











