Be the first to review this product
connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
In stock
SKU
26-2850
2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Mini 5 Pin Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Mini (5 Pin) Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 26-2850 |
|---|---|
| EAN | 5035624013582 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B mini 5 Pin cable provides reliable connectivity for a wide range of older and specialty devices. Ideal for digital cameras, MP3 players, GPS units, external drives, and other mini B compatible equipment, it delivers stable data transfer speeds up to 480Mbps. The durable outer jacket and reinforced connectors ensure long lasting performance, while the extended length offers added flexibility for convenient device placement. Perfect for home, office, or field use.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Retractable | No |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 70 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 2.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Retractable | No |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£1.02
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£0.87
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£0.91
|
Hot Product
connektgear 5m USB 2 Connector Cable T...
£1.53
|
Cablenet 3m USB 2.0 Type A Male - USB...
£0.95
|
Cablenet 2m USB 3.1c Male - USB 2.0 Ty...
£1.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2850
|
26-2900
|
26-2907
|
26-2908
|
USB2020BK
|
40-4062
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
| Connector 2 |
Mini-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|











