Be the first to review this product
connektgear 3m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
In stock
SKU
26-6030/8K
3m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male_x000D_
- Connector 2: DisplayPort Male_x000D_
- Gold plated contacts_x000D_
- Gold plated connectors_x000D_
- Cable length: 3m_x000D_
- Colour: Black_x000D_
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6030/8K |
| EAN | 5035624027107 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package depth | 180 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 150 g |
| Package depth | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m V1.4 8K DisplayPort Con...
£9.81
|
Hot Product
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£12.43
|
Recommended
StarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPor...
£11.40
|
StarTech.com 3ft (1m) Panel Mount Disp...
£14.35
|
Popular
Lenovo 2m Mini-DisplayPort to DisplayP...
£14.00
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2...
£10.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6030/8K
|
DISPLPORT10L
|
MDP2DPMM10
|
DPPNLFM3PW
|
0B47091
|
DISPLPORT6L
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|





























