Be the first to review this product
connektgear 5m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
In stock
SKU
26-6050
5m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- 4K Digital Cinema Standard UHD (Ultra High Definition) display 4096 x 2160 resolution
- 60Hz Refresh rate (60 frames per second)
- Supports multi-streaming - transporting multiple display and audio streams
- 3D compatible
- Shielded cable preventing EMI (electro-magnetic interference)
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- Flexible strain relief moulded collar
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6050 |
| EAN | 5035624022638 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 240 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 200 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 240 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 5.9 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 5m V1.2 4K DisplayPort Con...
£9.28
|
Hot Product
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£12.43
|
Recommended
StarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPor...
£11.40
|
StarTech.com 3ft (1m) Mini DisplayPort...
£7.73
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2...
£10.74
|
Popular
StarTech.com 6ft (2m) Mini DisplayPort...
£8.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6050
|
DISPLPORT10L
|
MDP2DPMM10
|
MDP2DPMM3
|
DISPLPORT6L
|
MDP2DPMM6
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




























