Be the first to review this product
connektgear 4 Port USB 3 Type A Hub - with UK Power Supply - Black
In stock
SKU
25-0059
4 Port USB 3 Type A Hub - with UK Power Supply - Black
- HUB _x000D_
- Connector 1: USB 3 Type A Male
- Connector 2: USB 4 x Type A Female
- Connector 3: DC input socket_x000D_
- Dimensions: 105 x 18 x 12.8mm_x000D_
- Cable length: 100mm_x000D_
- Case material: Plastic_x000D_
- Colour: Black_x000D_
- System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)
- POWER
- Input: 100-240VAC, 0.5A, 50-60Hz_x000D_
- Output: 5V/2A DC_x000D_
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 25-0059 |
| EAN | 5035624015340 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our sleek 4 port USB 3 Type A hub offers a solution to the frustration of not having enough USB ports on your laptop or PC. This plug and play solution is quick and easy to use, it also comes with an external power supply to maximise efficiency. You can simultaneously connect your keyboard, mouse, memory stick or this hub. Included external power supply to be used if your device requires higher power.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Terminal block port | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Line-out | No |
| Line-in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Combo headphone/mic port | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Cable length | 0.1 m |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| 3D | No |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Input current | 0.5 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Country of origin | China |
| Overload protection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 300 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 18 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 58 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 58 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Package type | Box |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 4 Port USB 3 Type A Hub -...
£11.83
|
Recommended
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
£15.55
|
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£12.39
|
Bestseller
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.81
|
Popular
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£16.83
|
New
Port Designs 900123 interface hub USB...
£16.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0059
|
ST4202USBGB
|
ST4300USB3GB
|
ST4300MINU3B
|
ST4300MINU3W
|
900123
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Port Designs
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|


































