Be the first to review this product
connektgear DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (DP Source)
In stock
SKU
26-0702
DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (DP Source)
- Connector 1: DisplayPort Male
- Connector 2: HDMI Type A Female
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 250mm
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-0702 |
| EAN | 5035624022942 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to HDMI adapter allows you to experience seamless connectivity between your DisplayPort enabled devices and HDMI displays. Designed to convert a DisplayPort (DP) digital signal into a crystal clear HDMI (audio and visual) output, this adapter is perfect for connecting desktops, laptops, docking stations, or graphics cards to HDTVs, monitors, and projectors.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.24 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 10.8 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | RoHS |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 170 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£5.22
|
Bestseller
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£6.26
|
Popular
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£7.17
|
Recommended
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
£6.55
|
StarTech.com 1m DVI to VGA Display Mon...
£5.52
|
StarTech.com 1 ft Coax HD15 VGA to 5 B...
£6.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0702
|
26-0700
|
HDMIDVIMM6
|
DVIVGAMF8IN
|
DVIVGAMM1M
|
VGABNCMF1
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-I
|
DVI-A
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
N/A
|
VGA (D-Sub)
|
5 x BNC
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|











































