Be the first to review this product
connektgear 2m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-6120
2m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DVI-D Male (24+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6120 |
| EAN | 5035624022645 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to DVI-D cable allows you to connect from your DP source device to your DVI-D display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 4 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m DisplayPort to DVI-D Co...
£6.44
|
Bestseller
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£6.26
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£5.22
|
Recommended
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£7.17
|
New
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
£8.23
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6120
|
26-0700
|
26-0702
|
HDMIDVIMM6
|
41223
|
MDP2DVI
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-I
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-I
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|




























































