Be the first to review this product
connektgear Mini DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
In stock
SKU
26-0706
Mini DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
- Full HD display 1920 x 1080 resolution @60Hz
- Hot plug detection no need to re-boot your PC
- NOTE: Only works from a Mini DisplayPort source to a VGA display (does not support audio)
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-0706 |
| EAN | 5035624024960 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to VGA adapter allows you to connect your Mini DP enabled device to VGA displays with ease. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP output - including many Windows PC's and older MacBook models - this adapter delivers smooth, reliable conversion from digital Mini DP signals to legacy VGA displays.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear Mini DisplayPort to VGA Ac...
£8.02
|
StarTech.com 15 ft HDMI to DVI-D Cable...
£11.20
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£7.24
|
Hot Product
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
£8.23
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.60
|
Recommended
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
£6.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0706
|
HDMIDVIMM15
|
HDMIDVIMM6
|
41223
|
MDP2DVI
|
DVIVGAMF8IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI
|
DVI-I
|
Mini DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-I
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
Female connector
|


































































