Be the first to review this product
connektgear Mini DisplayPort to DVI-D Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
In stock
SKU
26-0707
Mini DisplayPort to DVI-D Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
- Full HD display 1920 x 1080 resolution @60Hz
- Hot plug detection no need to re-boot your PC
- NOTE: Only works from a Mini DisplayPort source to a DVI display (does not support audio)
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-0707 |
| EAN | 5035624024649 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to DVI-D adapter allows you to easily connect your Mini DP enabled device to DVI-D monitors and displays. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP, this adapter provides reliable digital to digital video conversion for crisp, stable visuals.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear Mini DisplayPort to DVI-D...
£4.38
|
Recommended
StarTech.com 1m DVI to VGA Display Mon...
£5.52
|
New
V7 White Video Adapter Mini DisplayPor...
£6.16
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to VGA A...
£4.44
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
£3.56
|
Hot Product
StarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort t...
£5.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0707
|
DVIVGAMM1M
|
CBL-MD1WHT-5E
|
MDP2VGAW
|
DP2DVI2MM6
|
DP2VGAMM15B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
V7
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DVI-A
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|




























